زمان مورد نیاز برای مطالعه:

14 دقیقه

تاریخ انتشار:
1403/02/29
دسته بندی:
بدنسازی
3/5 - (2 امتیاز)
زمان مورد نیاز برای مطالعه:
8 دقیقه
دسته بندی:
بدنسازی
به این مقاله امتیاز دهید
3/5 - (2 امتیاز)

کازئین پروتئین

کازئین_Casein

فهرست مطالب

کازئین پروتئین (Casein Protein) یک مکمل بسیار مورد توجه در میان جامعه تناسب‌اندام و بدنسازی است که به دلیل خواص و فواید منحصر به فرد خود شناخته شده است. کازئین از شیر گرفته می‌شود، پروتئین شیر تقریباً ۸۰ % از کازئین و ۲۰ % باقیمانده آن پروتئین آب‌پنیر یا وی پروتئین (Whey Protein) است. کازئین نامحلول بوده و در تماس با اسید معده به شکل ژل در‌می‌آید که هضم آن را برای بدن و دستگاه هاضمه کند کرده و منجر به آزاد شدن تدریجی اسیدهای آمینه در جریان خون می‌شود.

ماده اولیه مکمل‌های پروتئین کازئین، شکل طبیعی آن میسلار کازئین (Micellar casein) است. میسلار کازئین شیر در طی یک سری از فرایندهای فیلتراسیون که کازئین را از آب‌پنیر، چربی‌ها و لاکتوز جدا می‌کند، استخراج می‌شود. محصول به دست آمده یک پروتئین خالص است که سرشار از کلسیم و فسفر بوده و در کنار محتوای غنی از پروتئین خود، مواد مغذی ضروری دیگری را نیز دارد.

یکی از دلایلی که مکمل کازئین پروتئین توسط بدنسازان و علاقه‌مندان به تناسب‌اندام ترجیح داده می‌شود، توانایی این مکمل در آزادسازی پایدار اسیدهای آمینه است. روند هضم آهسته کازئین پروتئین آن را به منبع پروتئینی ایدئال برای دوره‌های رژیم غذایی در دوره پیش از مسابقه تبدیل می‌کند، زیرا کازئین پروتئین می‌تواند به جلوگیری از کاتابولیسم عضلانی که در این دوره مشکل بزرگ بدنسازان است کمک کرده و باعث ترمیم، ریکاوری و حفظ عضلات و تغذیه بدن از یک منبع دیرهضم و پایدار در هنگام خواب گردد.

Casein Protein

این مکمل به دلیل محتوای بالای کلسیم خود که می‌تواند به کاهش چربی کمک کند محبوبیت دارد. کلسیم در متابولیسم انرژی نقش داشته و وقتی با یک رژیم غذایی پر پروتئین ترکیب شود می‌تواند به بهینه‌سازی ترکیب بدن کمک کند. این نکته باعث می‌شود کازئین‌ها مکملی دو‌منظوره باشند که در ضمن حفظ عضلات، ریکاوری و حمایت از رشد عضلانی به تلاش‌های کاهش چربی بدن و کات شدن عضلات نیز پاسخ خوبی بدهند.

یکی دیگر از مزایای چشمگیر کازئین پروتئین تأثیر آن بر حفظ و نگهداری عضلات است. در طول دوره‌های محدودیت کالری و یا دوره پیش از رقابت‌های بدنسازی حفظ توده عضلانی برای ورزشکار می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. پژوهش‌های متعددی این موضوع را نشان داده که کازئین پروتئین در حفظ توده عضلانی بدون چربی، حتی در حالت کم‌کالری، مؤثر است و این نکته‌ای مهم و با اهمیت برای بدنسازانی است که به دنبال حفظ توده عضلانی خود و در عین حال بدنی با چربی بسیار پائین هستند.

کازئین پروتئین مکملی دیرهضم است، به این معنی که می‌تواند به افزایش احساس سیری در فرد کمک کرده و ابزاری مفید برای ورزشکارانی باشد که به دنبال مدیریت اشتهای خود و کاهش دریافت کالری کلی بدن در دوران رژیم خود هستند. این مکمل برای افرادی که رژیم غذایی دارند و فاصله زیادی بین وعده‌های غذایی آنها وجود دارد نیز مفید است.

از نظر ریکاوری عضلات، کازئین جریانی آهسته اما ثابت از اسیدهای آمینه را فراهم می‌کند که این شکل به ترمیم و رشد بافت عضلانی منجر می‌شود. این امر به‌ویژه بعد از تمرین، زمانی که بدن برای شروع فرایند ریکاوری به پروتئین نیاز دارد، بسیار مهم است. هضم طولانی‌مدت کازئین تضمین می‌کند که ماهیچه‌ها مواد مغذی را حتی چند ساعت پس از ورزش نیز دریافت می‌کنند. البته ناگفته نماند که مصرف کازئین پروتئین در گام بعدی مصرف یک پروتئین زودهضم بلافاصله بعد از تمرین قرار دارد و زمان مصرف مکمل کازئین می‌تواند برای به حداکثر رساندن فواید آن بسیار مهم باشد.

رایج‌ترین زمان مصرف کازئین پروتئین قبل از خواب است؛ زیرا در طول خواب، بدن وارد فاز تغذیه برای بازسازی خود می‌گردد. در چنین شرایطی اگر منابع تغذیه و بازسازی برای ریکاوری و ترمیم بدن از طریق غذا یا مکمل غذایی مناسب برای این وضعیت فراهم نشده باشد، بدن شروع به تجزیه بافت‌های ماهیچه‌ای برای دریافت انرژی و تأمین خود خواهد کرد. در نهایت سرعت جذب آهسته کازئین پروتئین به تأمین مداوم و یکنواخت اسیدهای آمینه، کاهش تجزیه عضلانی و ترمیم عضلات در طول شب کمک می‌کند.

برخی از ورزشکاران نیز مصرف کازئین پروتئین را قبل از تمرین مصرف می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که آمینواسیدها در حین و بعد از ورزش نیز در جریان خون همچنان وجود دارد.

در حالی که پروتئین وی به دلیل جذب سریع آن معمولاً بلافاصله پس از ورزش ترجیح داده می‌شود، کازئین می‌تواند آزادسازی طولانی‌مدت اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ریکاوری طولانی‌مدت عضله را فراهم کند.

Casein_کازئین_2ماهیت ضدکاتابولیک کازئین پروتئین آن را به یک عنصر اصلی در رژیم مکمل بدنسازان و فیتنس کاران تبدیل کرده؛ زیرا با محافظت از بافت عضلانی در برابر تجزیه، کازئین از توانایی بدن برای ساخت و حفظ توده عضلانی که یک هدف کلیدی در تناسب‌اندام است، پشتیبانی می‌کند.

تطبیق‌پذیری مصرفی مکمل کازئین فراتر از علاقه‌مندان به تناسب‌اندام است؛ زیرا این مکمل می‌تواند برای افرادی که نیاز به پروتئین بیشتری دارند، مانند افراد مسن و سالمند یا کسانی که در وضعیت بهبود پس از جراحی هستند، به دلیل خواص کند در هضم و جذب و محتوای مواد مغذی بالا مفید باشد.

هنگام انتخاب این مکمل  برای خرید، مهم است که کیفیت و خلوص محصول را در نظر بگیرید. به دنبال محصولات کمپانی یا برندی باشید که ماده اولیه آنها در تولید این مکمل میسلار کازئین (Micellar casein) بوده و در ترکیبات محصول خود، حداقل مواد افزودنی یا مواد پرکننده و ترکیبی را داشته باشند. این نکته تضمینی خواهد بود که شما از مزایای کامل یک مکمل پروتئینی بدون مواد اضافی غیرضروری و افزودنی بهره‌مند شوید.

برای کسانی که به دنبال کنترل وزن خود هستند، کازئین پروتئین می‌تواند به‌عنوان جایگزین وعده غذایی یا میان وعده مصرف شود؛ زیرا توانایی کازئین در ترویج سیری به کنترل گرسنگی و جلوگیری از پرخوری کمک کرده و این نکته‌ای اساسی برای حفظ کالری کم برای کاهش وزن است.

کلام پایانی

کازئین پروتئین یک مکمل ارزشمند برای افراد و ورزشکارانی است که به دنبال بهبود ترکیب بدن، مدیریت اشتهای خود و حمایت از ریکاوری و رشد عضلات هستند. ماهیت کند هضم بودن این مکمل، آن را در میان مکمل‌های پروتئینی منحصر به فرد کرده و طیف وسیعی از مزایایی را ارائه می‌دهد که می‌تواند در زمان‌های مختلف روز و آخر شب، بسته به نیازها و اهداف فردی یا آماده‌سازی برای رقابت، تنظیم شود.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *